Rok Jubileuszowy 2025.
Jubileusz 2025.
Jak wielu z Was niewątpliwie wie, rok 2025 będzie Rokiem Świętym, zwanym również Rokiem Jubileuszowym!
Rozpoczyna się on wieczorem w Wigilię, kiedy Papież Franciszek o godz. 19.00 otwiera Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra. Drzwi pozostaną otwarte przez cały rok.
Tradycja.
Aby zrozumieć dlaczego w kościele katolickim obchodzimy Rok Święty, musimy cofnąć się w czasie…
W Starym Testamencie w Księdze Kapłańskiej jest zapisanych wiele praw, zasad i wytycznych dotyczących sposobu życia narodu żydowskiego i to tutaj zapisano: “Będziecie święcić pięćdziesiąty rok, oznajmijcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców. Będzie to dla was jubileusz – każdy z was powróci do swej własności i każdy powróci do swego rodu”.
W tych latach jubileuszowych odpisywano długi, zwalniano niewolników i odzyskiwano ziemię. Wszystko się resetowało i można było zacząć żyć od nowa w pokoju.
Powód, dla którego Jubileusz obchodzono co pięćdziesiąty rok, ma związek ze stworzeniem. Siódmego dnia Bóg odpoczywał i stał się on szabatem Żydów, równoważnym sobocie. Każdy siódmy rok nazywany jest rokiem szabatowym. Po cyklu siedmiu lat szabatowych, tj. 7 * 7 = 49, kolejny rok jest rokiem jubileuszowym.
W dzień rozpoczęcia roku Jubileuszowego, grano na rogu który po hebrajsku nazywa się yobel – stąd bierze się słowo Jubileusz.
Starożytne lata jubileuszowe skończyły się, gdy ziemia Żydów została najechana przez Asyryjczyków. Żydzi stracili wówczas prawo do ziemi a ponieważ rytuały jubileuszowe były ściśle z ziemią związane również one zostały zaprzepaszczone.
Jubileusz chrześcijański.
Kościół katolicki przyjął tradycję jubileuszu w 1300 roku za sprawą papieża Bonifacjusza VIII.
XIII wiek był tragiczny; plagi, głód i wojny wtedy, tak jak na przełomie millenium wierzono iż o północy 1300 roku świat się skończy a kiedy to się nie wydarzyło papież zadecydował o inauguracji pierwszego chrześcijańskiego roku jubileuszowego.
Papież ostatecznie zdecydował, że lata jubileuszowe będą obchodzone co pięćdziesiąt lat, zgodnie z tradycją żydowską. W 1350 roku nadszedł czas na kolejny, ale ponieważ wiele osób w XIV wieku nie było w stanie dożyć 50 lat, czas oczekiwania pomiędzy jednym a drugim rokiem jubileuszowym został skrócony o połowę, tak aby były one obchodzone co dwadzieścia pięć lat. W ten sposób większość ludzi miała możliwość przeżycia conajmniej jednego Roku Świętego. W niektórych ważnych rocznicach dodatkowe Lata Święte zostały wstawione pomiędzy te obchodzone co dwadzieścia pięć lat – jednym z nich bym 2015/2016 rok Bożego miłosierdzia.
Na rozpoczęcie Roku Świętego papież otwiera Drzwi Święte znajdujące się w czterech rzymskich bazylikach:
- Bazylice Świętego Piotra – 24 grudnia godz. 19.00 2024
- Bazylice Świętego Jana na Lateranie – 29 grudnia 2024
- Bazylice Świętej Marii Większej – 1 stycznia 2025
- Bazylice Świętego Pawła za murami – 5 stycznia 2025
Wejście do bazylik przez Drzwi Święte, symbolizuje ponowne narodzenie się w Jezusie bez grzechu.
Czym jest Rok Święty dla Rzymu.
Święte Lata są bardzo ważne dla Rzymu (niczym Olimpiady) ponieważ miasto jest wtedy poddawane starannym pracom remontowym.
Pomimo nękających nas przez mijający rok wątpliwości o tym czy remonty, rozpoczęte na początku 2024 roku, zostaną ukończone na czas… muszę przyznać że jestem pozytywnie zaskoczona tym że prawie wszystkie projekty zostały zakończone.
Fontanny błyszczą nowym blaskiem, ulica prowadząca od przystanku metra A Ottaviano do Placu Świętego Piotra została przekształcona w deptak aby liczne grupy pielgrzymów mogły swobodnie nią spacerować, nawet niektóre stacje metra przeszły rewitalizację i wyglądają schludniej. w związku z tym Rzym jest świeży, piękny i gotowy aby przyjąć pielgrzymów.
Zapraszamy!