Rzym, street art na stacjach kolejowych
Nie tylko dzielnice rzymskie przemieniają się w galerie sztuki. Także rzymskie stację kolejowe nabierają barw i artystycznego splendoru.
Stacje metra.
W 120 stacji kolejowych w Rzymie i okolicach zostaną pomalowane przez artystów ulicznych. Wszystko dzieje się dzięki projektowi Arte Stazione e Citta a Colori.
Inicjatywa ta jest organizowana przez emerytowanego pracownika kolejowego Francesco Galvano wraz z kilkoma stowarzyszeniami wolontariuszy i artystów.
Rzymskie mural Jerico
Projekt rozpoczął się niedawno, z dynamicznymi murals artysty Jerico. Namalował on wyścig psów wzdłuż podziemnej stacji kolejowej Settebagni na północ od Rzymu. Jerico brał udział w projekcie Big City Life w Rzymie. Jego dzieła można podziwiać na domach budynków w dzielnicy Tor Marancia. Zapraszamy na wirtualny spacer po tej dzielnicy, Tor Marancia Street Art. Ten utalentowany artysta pochodzący z Filipin, w swoich muralach wykorzystuje motywy ze sztuki Van Gogha i Michała Anioła.
Drugi mural.
Drugi mural, także w Settebagni, wykonał artysta Andrea Gandini. Stworzył postać wszystkim znanego – Pinocchio. Rzeźba tej literackiej postaci pojawiła się także na zwalonym konarze drzewa. Gandini staje się znany ze swoich rzeźb w pniach drzew wokół stolicy.
Stacja San Pietro.
Następna stacja rzymska zmieniona w galerię sztuki, to Stazione San Pietro w okolicy Watykanu. Tu znany artysta Mr. Klevra poddał artystycznemu działaniu 70 metrowy mur, który biegnie wzdłuż torów kolejowych. Latem ubiegłego roku Mr. Klevra zyskał uznanie za swój religijny obraz S. Maria di Shanghai, jako część udanego projektu Big City Life w Tor Marancia.
Okolica Watykanu.
Lokalizacja Stacji San Pietro w pobliżu Watykanu mogła być argumentem decydującym oddaniu tej stacji , nieśmiałemu ulicznemu artyście, który okazuje się być ekspertem w ikonografii bizantyjskiej.
Koza na stacji.
Na zewnątrz stacji kolejowej San Pietro, od strony wyjścia na ulicę Gregorio VII, mur ozdobił portugalski artysta Bordalo II. Wykonał on płaskorzeźbę głowy koziej Uma Cabra, wykorzystując części z warsztatu mechanicznego i pozostałości farb. Portugalski artysta stworzył dzieło z wykorzystaniem śmieci. Jak zwykle Bordalo II i jego unikalna technika, zachwyca przechodniów!