Światowy dzień kawy, kilka wskazówek o tym jak zamówić kawę we Włoszech.
Jak zamówić kawę?
Najtańszą opcją wypicia kawy jest al banco, czyli przy ladzie. Wchodząc do baru, należy najpierw skierować się do kasy, by zapłacić. Z paragonem udajemy się do lady i dokonujemy zamówienia. UWAGA! Zwykle razem z paragonem zostawiamy na ladzie 10-20 centów jako napiwek dla baristy.
Jeśli natomiast chcemy się zrelaksować pijąc kawę przy stoliku al tavolo, to musimy liczyć się z wyższym kosztem jej spożycia. Cena kawy może być wtedy nawet dwu- lub trzykrotnie wyższa od tej wypijanej przy ladzie, a to dlatego, że w cenę zostaje wliczona usługa kelnera – servizio. Za kawę pitą przy stoliku płacimy bezpośrednio kelnerowi.
Do kawy zwykle podawany jest malutki kieliszek wody najczęściej gazowanej, którą powinniśmy wypić zanim napijemy się kawy. Woda z bąbelkami oczyszcza nasze podniebienie ze wszystkich zbędnych smaków i przygotowuje je do pełnej degustacji. Jeśli wodę wypijemy po kawie to oczywiście szybko wypłuczemy z jamy ustnej jej specyficzną gorycz, a przecież nie o to chodzi.
Ciekawostki
W dobie kryzysu, w Neapolu wymyślono tzw. caffé sospeso, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy zawieszona kawa. Polega to na tym, że klient zostawia pieniądze na filiżankę kawy dla nieznajomego; dla kogoś, kto sam nie może sobie na nią pozwolić. Osoba kupująca płaci zatem za dwie kawy, pijąc tylko jedną. Zwyczaj ten przyjął się również w niektórych państwach europejskich.
Z cukrem czy bez?
Cukier jest wzmacniaczem smaku. Jeśli kawa ma jakieś „wady”, to niewątpliwe łyżeczka cukru je przytłumi lub smakowo zniweluje. W Neapolu kawę pije się z łyżeczką cukru na dnie filiżanki (nie mieszając), natomiast gdzie indziej, to czy kawę pijemy z cukrem, czy bez zależy od jej gatunku. Niektóre mieszanki arabica mają naturalny bardziej kwasowy posmak (nie kwaśny), dlatego trochę cukru dodane do takiego gatunku kawy, może to odczucie złagodzić.
Pijąc espresso we Włoszech musimy uważać, aby nie poparzyć sobie ust, gdyż często jest ono podawane w gorących filiżankach. Robi się tak dlatego, aby kawa nie doznała tzw. szoku termicznego, który mógłby zniweczyć jej prawdziwy smak. Filiżanki zwykle ustawione są na ekspresie do kawy, przez co stale utrzymują wysoką temperaturę. Nawet w środku upalnego lata, Włosi nie rezygnują z tego zwyczaju.
Jest godzina 17… Czy wypada nam zamówić cappuccino?
Włosi, zwyczajowo cappuccino zamawiają w godzinach porannych, jeśli jednak zamówimy je sobie na podwieczorek, to nie jest to jeszcze żadne faux pas, ale absolutnie nie wolno popijać nim pizzy lub jakiegokolwiek innego posiłku.
Różne rodzaje kawy
Włosi, słynący ze swojej kreatywności wynaleźli wiele przepisów na przygotowanie w coraz to inny sposób tej samej kawy, poniżej zamieszczamy kilka z nich:
ESPRESSO (3 CL) – intensywna kawa podawana w małej filiżance.
ESPRESSO DOPPIO (6 CL) – podwójne espresso.
ESPRESSO MACCHIATO – espresso z dodatkiem pianki z mleka.
MAROCCHINO – espresso macchiato posypane kakao, serwowane w kieliszku (w niektórych barach zamiast kakao wlewają na dno kieliszka płynną gorzką czekoladę).
CAFFÈ CORRETTO – kawa z prądem, espresso z dodatkiem ulubionego alkoholu (często do kawy Włosi dolewają Sambuca – anyżkowy likier).
CAFFÈ D’ORZO – kawa zbożowa przyrządzana jak espresso.
CAFFÈ AMERICANO – rozcieńczone espresso (najbardziej zbliżona do polskiej kawy ekspresowej).
CAFFÈ SHAKERATO – wersja zimnej kawy przygotowywana w shakerze z lodem i cukrem serwowana w kieliszkach.
CAFFÈ AFFOGATO – espresso z dodatkiem kulki lodów.
CAFFÈ FREDDO – mocno schłodzone espresso (często słodzone) serwowane w szklance.
CAPPUCCINO – espresso zalane spienionym gorącym mlekiem. Niektórzy bariści z kawowej pianki na powierzchni tworzą ciekawe wzory.
CAFFÈ LATTE – espresso z większą ilością mleka niż w cappuccino i z odrobiną mlecznej pianki; podawane w szklance.
LATTE MACCHIATO – duża ilość gorącego spienionego mleka z małą ilością kawy.
GRANITA DI CAFFÈ – kruszony lód zmieszany z espresso (często podawany z bitą śmietaną).
Ile kaw dziennie wolno nam wypić?
Kofeina zawarta w kawie wspomaga koncentrację i działa pobudzająco na organizm, ale pamiętajmy, że nie należy jej nadużywać. Powinniśmy zatem ograniczyć się do spożywania MAKSYMALNIE 2-3 espresso dziennie.