Villa Torlonia i jej teatr

Villa Torlonia

Villa Torlonia i jej teatr

 

Villa Torlonia to piękny park i kompleks budynków z bardzo interesującą historią. Znajdujący się na jej terenie teatr powstał z inicjatywy Alessandro Torlonia. Pozostało niewiele informacji na temat wykorzystania teatru. Jednak  z pewnością w 1905 odbył się tam pierwszy spektakl, zorganizowany przez Giovanni Torlonia juniora.

 

Teatr w Villa Torlonia.

 

Historia Teatru w Villa Torlonia Rzym sięga 1841 roku, kiedy budowa została zlecona przez księcia Alessandro Torlonia, by świętować jego małżeństwo z Teresą Colonna. Praca została ukończona dopiero w 1874 roku. Oprócz obszarów krajobrazowych, powstały sale boczne dla rozrywki gości. Architekt projektu – Kwintyliana Raimondi odzwierciedlił eklektyczny gust czasu. Prawie wszystkie dekoracje teatru zostały wykonane przez Konstantyna Brumidi, wielkiego artystę mało znanego we Włoszech, ale słynnego w Stanach Zjednoczonych, gdzie  wykonał freski na Kapitolu w Waszyngtonie. Nadano mu za to przydomek “Michal Anioł Ameryki”.


Teatr, jak i cały kompleks Villa Torlonia, została przejęta przez miasto Rzym w 1978 roku. Szkody spowodowane aliancką okupację (1944-1947) i dziesiątki lat zaniedbań, kradzieże dokonały zniszczeń struktury i wyposażenia. Prace konserwatorskie i adaptacja wnętrza są wynikiem bardzo złożonych działań, by odtworzyć dawny wygląd.
Wizyta w teatrze nie tylko pozwala podziwiać architektoniczne dzieło, ale stwarza możliwość uczestniczenia w  warsztatach, spotkaniach i spektaklach. Odremontowany obecnie budynek Casa dei Teatri wznwia swoją dzialność i udostępnia swą scenę dramaturgii współczesnej.

 

Villa Torlonia.

 

Teatr  przy Via Nomentana jest częścią kompleksu muzealnego na terenia Villa Torlonia. Budynki otoczone ogrodami, niegdyś należały do rodziny Torlonia. Villa Torlonia została zaprojektowana przez architekta w neoklasycystycznego stylu Giuseppe Valadiera. Budowa rozpoczęła się w 1806 roku z inicjatywy bankiera Giovanni Torlonia (1756/29) i została ukończona przez jego syna Alessandro (1800/80).

W latach 1802 i 1806 Valadier główny budynek zamienił w pałac. On również rozplanował park z symetrycznymi alejami wokół pałacu. Po śmierci Giovanni, Alessandro zlecił malarzowi i architektowi Giovan Battisti Caretti w 1832 roku dalszy ciąg ozdabiania tego miejsca. Oprócz rozbudowy budynków, Caretti  zbudował kilka budynków w parku. Wśród nich ruiny, Świątynię Saturna i fontannę. Kolejne prace Alessandro zlecił Quintiliano Raimondi, w tym budowy teatru i oranżerii (dzisiaj znanej jako “Cytrynowy Dom”). Natomiast Giuseppe Jappelli  był odpowiedzialny za całą południową część terenu. Pojawiły się tam aleje, małe jeziorka, rośliny egzotyczne i nietypowe budynki. Wśród nich szwajcarski szałas (później przebudowany jako Casina delle Civette), cieplarnia, wieża, grota mauretańską i pole turniejowe. Projekt zakończył się w 1842 roku wraz z ustawieniem dwóch granitowych obelisków, upamiętniających rodziców Alessandra.

 

Rezydencja Mussoliniego.

 

W 1919 roku na obszarze północno-zachodniej części tych terenów odkryto pod ziemią  z III i IV  wieku katakumby żydowskie. 
Przez pewien czas budynek willi był nieużywany do czasu, gdy Mussolini wynajął go od Torlonia za jednego lira za rok, począwszy od 1920. Zbudowany został też w tym czasie  w ogrodzie willi schron, a później, znacznie większy i szczelniejszy bunkier zabezpisczający przed bombardowaniami. W czerwcu 1944 roku nieruchomość została zajęta  przez dowództwo alianckie , które  pozostało tam aż do 1947 roku. Budynek willi  został opuszczony po 1945 i powoli ulegał dewastacji. Niedawne prace konserwatorskie pozwoliły mu jednak przetrwać i został otwarty dla publiczności jako muzeum.  

 

Współczesna Villa Torlonia.

 

W 1977 Villa Torlonia (Rzym) została kupiona przez miasto Rzym, a rok później została otwarta dla publiczności, ale z wielu budynków pozostały tylko ruiny. Odbudowa rozpoczęła się w 1990 i została zakończona z wyjątkiem teatru, cieplarni.

Muzeum  mieści małą kolekcję rzeźb z kolekcji Torlonia znalezionych w willi oraz w ogrodach. Giovanni i Alessandro byli czołowymi postaciami w dziedzinie kolekcjonerstwa i wiele cennych prac znalazło się w ich posiadaniu. W większości to dzieła Bartolomeo Cavaceppi (1716-1799), rzeźbiarza XVIII. Pozostałe eksponaty pochodzą z innych własności Torlonia i obejmują meble z hotelu Villa. Inne eksponaty to m.in. trzy płaskorzeźby gipsowe wykonane przez Antonio Canova, głowa kobiety w stylu Michała Anioła , kilka mebli i  marmurowy fronton z grobu z Via Appia. Wszystkie przedmioty  zostały odkryte w podziemiach teatru  i ogrodach. Ostatnia część muzeum jest zrekonstruowana i mieści  meble, które były używane przez Benito Mussoliniego w okresie, kiedy mieszkał w Villi.