Wystawa Escher w Palazzo Bonaparte
Escher w Rzymie.
100 lat od pierwszej wizyty Eschera w Rzymie miasto gości kolejna wystawę tego nadzwyczajnego holenderskiego artysty.
Wystawa, w Rzymie która ma miejsce w Palazzo Bonaparte przy Placu Weneckim jest wyjątkowym wydarzeniem, podczas którego publiczności oprócz najsłynniejszych arcydzieł artysty będzie mogła także zobaczyć liczne dzieła niepublikowane i nigdy wcześniej nie prezentowane.
Antologia licząca około 300 dzieł, w tym kultowe już dziś Ręka z odbijającą kulą (1935), Bond of Union (1956), Metamorfoza II (1939), Dzień i noc (1938) i wiele innych.
Kilka słów o artyście.
M.C. Escher (1898-1972), to doskonały holenderski rysownik i grafik o wyjątkowej wyobraźni geometrycznej, najbardziej znany artysta w świecie nauki. W swej twórczości przemawiał językiem matematyki, przez co do dziś kształtuje wyobraźnię plastyków, grafików komputerowych, filmowców i pasjonatów tych dziedzin.
Początki twórczości.
Pierwsze nauki z zakresu malarstwa pobierał w szkole średniej w Arnhem. Przeniósł się do miasta Haarlem i zaczął studiować w Szkole Architektury i Sztuk Dekoracyjnych.
Escher we Włoszech.
Przez 13 lat mieszkał we Włoszech, tam poznał żonę i urodziło mu się dwóch synów. We Włoszech powstała ponad połowa jego prac.
Po dojściu do władzy Mussoliniego Escher zdecydował się opuścić Włochy i w 1935 roku przeniósł się do Szwajcarii. Nie mogąc się tam zadomowić, w 1937 roku przeniósł się do małego miasteczka koło Brukseli. Po raz ostatni przeprowadził się w 1941 roku do Holandii, gdzie mieszkał aż do śmierci.
Sztuka Eschera.
Światową sławę zdobył jako autor grafik. Jak będzie można zobaczyć na wystawie na wystawie, Escher tworzył często z inspiracji matematycznych. Formy przestrzenne były ukazywane w sposób sprzeczny z doświadczeniem wzrokowym.
Escher nawiązywał do trzech światów, w których powierzchnia, głębokość i refleksja są umieszczone na jednej płaszczyźnie.
Sztuka Eschera ukazuje względność i subiektywność postrzegania. Stawia pytanie, na ile możemy wierzyć naszym zmysłom, odzwierciedla dualizm naszej rzeczywistości – jej harmonię przy jednoczesnym całkowitym braku uporządkowania, jej ograniczenie z jednoczesną perspektywą nieskończoności, jej powtarzalność, a jednocześnie nieprzewidywalność.
Wystawa a miejsce w Rzymie w Palazzo Bonaparte – Piazza Venezia 5
31.10.2023 – 1.04.2024
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – czwartek 9.00 – 19.30
Piątek – niedziela 9.00 – 21.00
Kasa biletowa zamyka godzinę wcześniej.
- Zdjęcie ze strony wystawy, kliknij tutaj…